by Janja Kozarka
Naše drsališče pri gradu s čudovitim ozadjem – podobo gradu Snežnik. Neprecenljivo! Ni nevarno, saj voda ni pregloboka. In ledena ploskev se naredi hitreje kot na Cerkniškem jezeru – vsaj nekaj dni prednosti imamo. Višina vode pod ledom ostaja konstantna, zato led ne poka. Za dobro drsalno ploskev potrebujemo vsaj tri dni konkretnega mraza (beri vsaj nekaj stopinj pod nulo).

Vse to je mogoče zaradi zapornice na potočku (brežičku), ki je manjši pritok Malega Obrha.
Je pri vas že kaj ledu? Se že drsate?
Za to razkošje se moramo zahvaliti zadnji knežji družini, ki je imela v lasti grad Snežnik. To je bila družina Schönburg-Waldenburg. Bili so tehnično zelo napredni, v gradu in njegovi okolici so uvedli res veliko izboljšav. Med drugim lastniško reformo gozdov, umno gospodarjenje z gozdom, telefon, elektriko, vodovod, avtomobil in še bi lahko naštevali.
Zelo umno so uredili tudi vodne površine v neposredni grajski okolici. Te so služile tako prijetnemu izgledu kot varnosti in tudi uporabnosti.
Del te ureditve je bila izdelava zapornice na pritoku Obrha, ki izvira za gradom. Zapornica na Golobinaku omogoča zajezitev potočka (brežička), kar povzroči razlitje vode po travniku na desnem bregu. To se naredi pozimi, ko začne zmrzovati, da se pridobi ledena ploskev.

foto Kozarka
Knežjim je ledena ploskev služila za sekanje ledu za ledenico in tudi prodajo. Danes pa ledena ploskev služi za drsanje in rekreacijo.





Tudi take vsebine vam predstavim na vodenem sprehodu po grajski okolici. Vodeni sprehodi bodo na voljo takoj, ko bo spet možno varno druženje manjših skupin.